3 Eylül 2019 Genel

‘SİAD Expo, Sinoplu iş adamlarının biraraya gelebileceği ve Sinop ilindeki fırsatları değerlendirebilecekleri önemli bir organizasyondur.’

Bölgesel olarak kalkınmayı hedefleyen Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), TR82 Bölgesi olarak Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinde kamu ve özel sektörde sunduğu mali ve teknik destekler ile yerelde kalkınma çalışmalarında önemli bir rol oynamaktadır. KUZKA’nın, faaliyet gösterdiği illerden olan Sinop ilinde de üretim ve hizmet sektörlerinde, kuruluşundan itibaren nokta atışı dokunuşlar gerçekleştirilmektedir.
KUZKA Sinop Yatırım Destek Ofisi, Sinopluların gerçekleştirdiği çalışmalarda sunduğu teknik destekler ile faaliyetlerin etkin olabilmesi için katkı sağlamaktadır. Bu kapsamda, 16-19 Kasım 2017 tarihinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen 1. Sinop İş Dünyası ve Girişimci Forumu‘na katılım sağlayarak Sinoplu iş adamları ile bir araya gelmiş ve Sinop’un yatırım ortamının tanıtılması vesilesiyle Sinop’a yatırım planlayan iş adamları ile toplantılar gerçekleştirilmiştir. Sinop’un iş potansiyelinin tanıtılmasına yönelik olarak ilk kez gerçekleştirilen bu etkinlikte ayrıca organize edilen oturumlar ile yatırımcıların Sinop ili hakkında daha net bilgi alabilmeleri mümkün olmuştur. 19-22 Aralık 2019 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan SİAD Expo (1. Sinoplu İş Adamları Fuarı), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 2019 yılı için onaylı tek Sinop fuarı olması açısından da önem teşkil etmektedir. Fuarda yer alacak işletmeler kendi üretim ve hizmetlerini katılımcılara doğrudan sunma imkanı yakalarken, ikili ticaretin geliştirilebilmesi belki de işletmelerin en büyük beklentisi olacaktır.Ayrıca fuarda yer alacak olan kamu kurum ve kuruluşlarının, yatırımcıların ve işletme sahiplerinin devlet destekleri hakkında doğru bilgi alabilmesi ve Sinop yatırım ortamını tanıyabilmesi amacıyla yerinde bilgilendirme gerçekleştirecektir.KUZKA Sinop Yatırım Destek Ofisi fuar süresince yatırımcıların Sinop ilinde yapabilecekleri yatırımlar ile ilgili her türlü bilgiyi anında sunabilmeyi ve devlet desteklerini rakamlar üzerinden katılımcılara anlatabilmeyi hedeflemektedir. Fuarda planlanan seminerler ve bilgilendirici oturumlar ile yatırımcıların ilgili kurumlar ile bir araya gelmesi ve yatırım finansmanı sürecinde izlenmesi gereken adımların interaktif bir şekilde tartışılması ile fuarın etkinliğinin maksimum seviyeye çıkarılması kritik önemde olacaktır.Sinoplu İş Adamları Derneği tarafından organize edilen SİAD Expo ile birlikte Sinoplu iş adamlarının bir araya gelebileceği ve Sinop ilindeki fırsatları değerlendirebilecekleri “Sinoplu” bir organizasyonun sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirilebilir olması şüphesiz bu etkinliğin en önemli kazanımıdır. Tüm Sinoplu iş adamlarını bu önemli etkinlikte görmek, Sinop’ta yeni yatırımlar oluşturabilmek ve en önemlisi ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak SİAD Expo gibi fuarların değerine değer katacaktır.

Berkol ALEVLİ
Kuzka Sinop İl Koordinatörü