27 Ağustos 2019 Genel

‘SİAD Expo’ya Dikmen’den tam destek!’

Dikmen’in yerleşim yeri olarak seçilmesinin ana nedeni 1789 yılında hizmete giren camiden dolayı olduğudur. O tarihlerde yöre halkı, cuma günleri ihtiyacını karşılamak üzere “yeni cuma” diye tabir edilen merkeze gelmeye başlamışlar ve çevredeki 30 köy için burası bir merkez durumuna gelmiştir.
Osmanlı döneminde saray köyü’nün nahiye olduğu, 1935 yılında ise Dikmen’in nahiye olarak teşkilatlandırıldığı, 1957 yılında, içinde tüm birimlerin olduğu teşkilatlı nahiye durumuna getirildiği bilinmektedir.
İlçemiz Dikmen çam ormanları arasında kurulmuş küçük bir yerleşim yeridir. Bu yapısıyla son zamanlarda değeri giderek artan yayla turizmciliğine açık ve elverişli bir yerdir. Göktepe ve Kiraz dağlarında Kuz fındık, Omurlu, Üçpınar, Yaykın köyü civarında Ayvalan yaylaları gibi doğa harikası yaylaları mevcuttur. Ancak bölgemizde herhangi bir turizm yatırımı bulunmamaktadır.
İlçemizde 54 yıldır devam eden Karadeniz’in Kırkpınar’ı Geleneksel Dikmen Yağlı Güreşleri ve Sırık Kebabı Festivali Dikmen Belediyemizce düzenlenmektedir. İlçe Merkez Nüfusu: 1300, Sinop Dikmen arası 76 km, Sinop Samsun arası 106 km’ dir.
SİAD EXPO Sinoplu İş Adamları Fuarı 2019’ a katılacak olan ve bu fuarı düzenleyen emeği geçen herkese teşekkür eder şükranlarımı sunarım.
Adnan ACAR
Dikmen Belediye Başkanı