30 Kasım 2018 Genel

FUAR ZİYARETÇİ RÖPORTAJLARI DÜNYANIN HER YERİNDEN GELEN ZİYARETÇİLERİN 2018 CAMİ FUARI HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı | Almanya – Hamburg Bölge Başkanı Sn. Mehmet KARAOĞLU

“Almanya’dan fuar için geldik. Almanya’da idareciliğini üstlendiğimiz toplam 17 camimiz var. Tasarım, sistem, teknoloji ve genel olarak bilgi almak amacıyla İstanbul’a gelerek fuara katılmak istedik. Firmaları tanımak ve geleceğe yönelik bilgi almak amacıyla fuara geldik. Oldukça güzel bir fuar organizasyonu olduğunu düşünüyorum. Gerçekten çok güzel tasarımlar var. Hem geleneğimizi yansıtan hem de modern tarzda çok güzel tasarımları görme fırsatımız oldu. Camilerimizin yeniden tasarlanmasıyla ilgili fikir edindik. Çok güzel bir hizmet olmuş. Son derece faydalı bir fuar organizasyonu. Teşekkür ederiz. ”

“Almanya’dan fuar için geldik. Almanya’da idareciliğini üstlendiğimiz toplam 17 camimiz var. Tasarım, sistem, teknoloji ve genel olarak bilgi almak amacıyla İstanbul’a gelerek fuara katılmak istedik. Firmaları tanımak ve geleceğe yönelik bilgi almak amacıyla fuara geldik. Oldukça güzel bir fuar organizasyonu olduğunu düşünüyorum. Gerçekten çok güzel tasarımlar var. Hem geleneğimizi yansıtan hem de modern tarzda çok güzel tasarımları görme fırsatımız oldu. Camilerimizin yeniden tasarlanmasıyla ilgili fikir edindik. Çok güzel bir hizmet olmuş. Son derece faydalı bir fuar organizasyonu. Teşekkür ederiz. ”

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı | Almanya Leipzing Cemiyet Başkanı Sn. Ramazan KARAKAYA

“Bölgemizde bir cami yaptırıyoruz. Camiyle ilgili iç dizayn ve caminin genel yapısıyla ilgili bilgi almak amacıyla fuara Almanya’dan geldik. Özellikle firmalardan görüş almak ve işbirliği yapmak amacıyla fuarda bulunduk. Firmaları yakından tanımak istedik. Oldukça zengin ve harika ürünlerin sergilendiği bir ortam bulduk. Avrupa’da bunu bulma şansımız maalesef bulunmuyor. Hem Cami Yapı Ekipmanları hem de tasarımlar hakkında fikir sahibi olduk. Camilerimize faydalı olabilecek tüm çalışmaları ve firmaları bir arada bulabilme açısından ve işbirlikleri yapabilmek amacıyla oldukça yararlı bir fuar olduğunu düşünüyorum.”

Vakıflar Eski Genel Müdürü | Sn. Mehmet Bey

“Ömrümün 35 yılını devletin çeşitli kademelerinde hizmet vererek geçirdim. Ama bunların en anlamlısı ve benim için en kutsi olanı ‘Vakıflar Genel Müdürlüğü’ydü. O dönemin Cumhurbaşkanı’nı Vakıflar Genel Müdürü olarak ziyarete gittiğimde bana talimatı olmuştu: O talimat benim kafamda hala yer eden önemli bir konudur: ‘Camilere Proje standartı gelmesi
gerekmektedir.’ Daha sonraki dönemde elbette bizler de işlerimizi arkadaşlarımıza yaptığımız proje ve çalışmaları devrettik ama şu anda çalışmaları yapılan ve devam eden
‘Camilere Standardizasyon’ çalışması gerçekten çok önemli bir konudur. Bu fuarı yapan, organize eden kişilere ve kurumlara teşekkür ediyorum. Çok iyi düşünülmüş bir organizasyon. Çünkü böylesi anlamlı bir fuarın Türkiye için ve tüm Dünya Müslüman ülkeleri için bir başlangıç olduğu kanaatindeyim.”

Beykoz Otağtepe Süleyman Çelebi Dernek Başkanı ve İnşaat Müteahhiti | Sn. Recep ÖNCEL

“İnşaat mühendisi bir arkadaşım tarafından fuar davetiyesi elime geçti. Hakikaten ilginç bir fuar. Özellikle merak ettik ve geldik. Mevcut camimizi yıkıp yerine yeniden bir camii inşa etmek istiyoruz. Bu sebeple de fuara katılıp firmalardan bilgi almak, araştırmak istedik ve bu sebeple de fuara katılmayı tercih ettik. Cami inşaatı hayrına olabilecek birçok firma ve ürün gördük. Hat sanatı, mahya, avize, mermer ve minare gibi birçok bölüm ve sektörle ilgili konu fuarda ilgimizi çekti. İnşaatta ilgimizi çeken konular nasıl daha iyi olabilir düşüncesiyle firmalardan çalışmaları hakkında kataloglar aldık. Fuarın faydalı olduğunu düşünüyorum. Cami Derneklerinin ve cami işiyle uğraşan ve ilgilenen herkesin bu fuarı görmesini tavsiye ediyorum.”

Beykoz Otağtepe Süleyman Çelebi camii Dernek Başkan Yardımcısı | Sn. Necmettin GÜNEL

“Tercüman emeklisiyim. Daha önce derneğimizde başkanlık yaptım şu anda başkan yardımcısıyım. Camimizi yenileme çalışmalarımız var. Bu sebeple fuara katılmak istedik. Bu
fuar ürünlerin tanıtımı, firmalara kolaylıkla ulaşabilmesi açısından gerçekten çok önemli
bir fuardır. Bazı insanlar neyin nerede olduğunu bilemiyor, Ancak fuar sayesinde hepsini tek bir yerden elde etme, bilgi alma ve bulma şansları oluyor. Bu fuar oldukça önemlidir.”

Sn. Rıfat BULUT

“Bu önemli ve topluma fayda sağlayan fuarların ülkemizde olmasında fayda var. ‘Cami Yapı Ekipmanları Fuarı’nın önümüzdeki yıllarda da devamını görmek istiyoruz. Katılmayan firmalarımız da lütfen katılsınlar. Ata yadigarına sahip çıkabilmemiz için çok önemli bir fuardır. Bu fuarın milletimiz için çok çok önemli olduğunu ve fuarın oldukça başarılı olduğunu
düşünüyorum.”

Sn. Sadık Bey:

“Nevşehir’den fuarı gezmek ve ürünlerle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için geldim. Camiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için fuara katıldım. Her yıl bulunduğu lokasyonu takip ederek fuara katılıyoruz. Fuar çok güzel. Geçen yılda fuara katıldım. Ürün alabilme konusunda herkes geziyor ve her konuda daha da bilinçleniyor.”

Sn. Yusuf Bey:

“Giresun-Bulancak’tan fuarı ziyarete geliyoruz. Sarayburnu Camii’sini yaptırdık. Fuara katılan ve piyasada çok güzel işler yapan birçok arkadaşımızı tanıyoruz. Firmaların daveti üzerine ve fuarın davetiyeleri bize de ulaştırıldığı için özellikle fuara katılmak istedik. Bu organizasyona dördüncü kez katılıyorum. Bu yıl çok daha güzel bir organizasyon olmuş ve katılım oldukça yoğun. İş yapanlarla iş yaptıranları, Cami yaptıranları, dernekleri, vakıfları ve mal sahiplerini birçok değişik sanatkarla bir araya getiren bu organizasyon fikir zenginliği vermektedir.Bu fuar, daha fazla araştırma yapabilme ve daha çok bilgi sahibi olma imkanı sağlıyor. Fuara gelenler sanatkarlarla tanışıyor.”

İstanbul Küçükçekmece Atatürk Mahallesi Hacı Mustafa Güllü Camii Dernek Başkanı ve Üyeleri:

“Camimizdeki eksiklikleri gidermek ve ürünlerle ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilmek için fuara geldik. Fuar gerçekten çok güzel ve hangi ürünle ilgili bilgi almayı tercih ediyorsanız hepsi fuarda mevcut. Her yıl düzenlenen ve yenilikleriyle farklı bir bakış açısı kazanabileceğiniz Cami Yapı Ekipmanları Fuarı’nı herkesin görmesini tavsiye ediyorum.”

İç Mimar , Tasarımcı ve Dekoratör (Vipali Grup) | Sn. Ali Nihat Papuççuoğlu

“Fuar çok güzel ve oldukça başarılı. Cami ile ilgili aradığınız bütün firmalar var. Stand yerleşimleri çok güzel. Atmosferini de çok beğendim. Çalışmalarını beğendiğim bütün firmalar bu fuardalar.”

Sn Zakir Uzun | Bakırköy ilçe Müftüsü

“Yeni ürünleri, teknolojileri bizzat inceledim. Her geçen gün teknoloji sayesinde ve yeni donanımlarla çok güzel ürünlerin üretiliyor. Yepyeni ürünler ‘Cami Yapı Ekipmanları Fuarı’nda işinde uzman firmalar tarafından sergileniyor. Fuarı çok beğendim. Tüm katılımcı firmalara yeni projelerinde başarılar diliyorum. Hüseyin Bey’e ve ekibine de bu harika fuar
organizasyonu ve dünyada bir ilki gerçekleştirdiği için teşekkür ederek, yeni çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Sn. Musa UZUN | Bağcılar İlçe Müftüsü:

“Bu tarz fuarların sıklıkla yapılması gerekiyor. Bir caminin temelinden bitimine kadar ne gerekiyorsa her şey burada. Bütün firmalarımız, ‘Cami Yapı Ekipmanları Fuarı’na gelmişler, burada buluşmuşlar. İstanbul’umuza yakın cami yapan derneklerimize ve vatandaşlarımıza kolaylık oluyor. Vatandaşımız kalkıp buradan halı almak için Demirci’ye gitmiyor veya kapı yaptırmak için Konya’ya ya da Maraş’a, diğer illere gidip mesai harcamasına gerek yok. Bütün ürünleri, üreticileri, sektörü adeta halkın ayağına getirmişsiniz. Burada bulunan herkese ve Hüseyin Bey’e teşekkür ediyorum. Cami yapan kardeşlerimize büyük bir iyilik yapmış oldular. Son derece güzel olan bu fuar organizasyonu hem tarihimizi mimari açıdan yansıtan hem de modern her açıdan oldukça önemlidir.”